حریم‌خصوصی، قدرت، سیاست‌مالی و فقر، چهار عامل نگرانی دربارهٔ CBDCها

حریم‌خصوصی، قدرت، سیاست‌مالی و فقر، چهار عامل نگرانی دربارهٔ CBDCها

نویسنده: وُلف فون لائر*

مترجم: علی خلیجی

کاملاً مشخص است که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDCها در آینده ما نقش خواهند داشت، و تکنولوژی نقش پول و سیستم اقتصادی را به‌طورِ کامل تغییر خواهد داد.

بزرگترین اقتصادهای جهان و بانک‌های مرکزیِ آنها اعلام کرده‌اند که رویCBDC** کار می‌کنند: فدرال رزروِ ایالات متحده، بانک کانادا و بانک مرکزی اروپا پشت سر بانک خلق چین قرار دارند که در حال حاضر CBDC خود را بر روی بیش از پنجاه هزار شهروند خود آزمایش می‌کند. باهاما ارز دیجیتال بانک مرکزی خود – “sand dollar” – را در ماه اکتبر منتشر کرد.

CDBCها نوید تسویه حساب سریع‌­تر، امنیت بهتر، سهولت استفاده، اجرای فوری سیاست­‌های پولی (اگر بتوان این را موردی خوب تلقی کرد) و هزینه‌­های تراکنش کمتر از پول نقد را می­‌دهند. در آینده، کارشناسان و سیاست‌مداران بر این مزایا تأکید خواهند کرد تا این فناوری به مذاق همه مردم خوش بیاید و آن را بین آحاد جامعه جا بیندازند.

درحالی‌که همه مزایای ذکر شده درست است، همچنان بسیار مهم است که به مفهوم فناوری و اینکه چگونه می­‌تواند بر اقتصاد و شهروندان تأثیر منفی بگذارد، فکر کنیم. انواع مختلفی از CBDC­ها با درجات مختلف ریسک وجود دارد، و درک ظرافت­‌های این سیستم‌­ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. بااین‌حال، تمام CBDC­ها باید تا حدی متمرکز و قابل دستکاری باشند زیرا در غیر این صورت سیاست پولی امکان‌پذیر نخواهد بود.

در مقابل، بیت‌­کوین به دلیل ویژگی­‌هایی همچون عدم­ تمرکز، متن باز، عمومی، بدون مرز، خنثی و مقاوم بودن  در برابر دستکاری و سانسور، در حال رونق است. بسته به نوع ارزهای دیجیتال دولتی، CBDC­ها می‌توانند دقیقاً برعکس بیت‌کوین باشند، به‌خصوص اگر بانک­‌های مرکزی حساب‌­هایی را به عموم مردم ارائه دهند و آنچه را که به‌عنوانِ مدل مستقیم CBDC شناخته می­‌شود پیاده‌­سازی کنند.

این مقاله چهار سناریو را نشان می‌دهد که چگونه CBDCها پتانسیل تضعیف ثبات اقتصادی و ریشه­‌کن کردن حریم خصوصی را دارند.

تمرکز قدرت در نظام اقتصادی

دولت‌ها در ایالات متحده خطاپذیرند ، به راه‌اندازی Healthcare.gov یا تخلف در سطح فدرال و ایالتی که شامل داده‌های حساس در بیش از ۳۰۰ میلیون مورد در ده سال گذشته است، فکر کنید. با CBDCها (که مانند بیت‌کوین با اثبات کار[۱] محافظت نمی‌شود) ، کل سیستم اقتصادی ممکن است با به‌روزرسانی‌های بد یا نشت داده‌های دفتر کل متمرکز، به لبه پرتگاه کشیده شود. برای بیت‌کوین، ساخت یک قدرت محاسباتی غیرمتمرکزِ قوی برای اطمینان از یکپارچگی بلاک‌چین، یک دهه طول کشید. دولت‌ها تا این حد تلاش نمی­‌کنند، و باید به روش‌های مختلف و شکننده‌تری برای حفاظت از دفتر مرکزی متکی باشند.

یک کابوس دیستوپیایی = CDBC

دولت تمایل دارد تا آنجایی که می­‌تواند از شهروندان خود اطلاعات جمع‌­آوری کند. این امر تحت پوشش امنیت اتفاق می‌افتد، مانند فرمان فرماندار ایالت میشیگان مبنی بر مستندسازی اطلاعات شخصی هر مشتری برای جلوگیری از انتشار کووید-۱۹ یا به بهانه تشویق مردم برای تبدیل شدن به شهروندان نمونه در چین. یک سیستم امتیازدهی اعتبار اجتماعی[۲] همراه با CBDC را تصور کنید. تمام تصمیمات خرید شما می­‌تواند بر امتیاز شما تأثیر بگذارد. به سازمان غیرانتفاعی «اشتباهی» مانند ویکی‌لیکس کمک مالی می‌کنید؟ اوه، شما دیگر نمی­‌توانید بلیط قطار بخرید. چند اسباب­‌بازی جالب بزرگسال برای همسرتان خریده‌اید؟ اوه نه، ممکن است نمرهٔ اعتباری شما کاهش یابد یا درخواست شما برای شغل دولتی پذیرفته نشود.

چیزی که شبیه یک کابوس دور از ذهن به نظر می‌رسد در چین یک واقعیت است. اگر با گروه نامناسبی معاشرت کنید، امتیاز شهروندی شما که برای خرید، شغل، مسافرت و موارد دیگر بسیار مهم است، کاهش می­‌یابد. این سطح از نظارت را با توانایی ردیابی هر تصمیم خریدی که می‌گیرید ترکیب کنید.

پایان اقتصاد غیررسمی

بیش از ۶۰ درصد از مشاغل در سراسر جهان در اقتصاد غیررسمی فعال هستند. این ناشی از فقدان نهادهای بازار آزاد مانند حاکمیت قانون، حقوق مالکیّت، و پول باثبات در بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. اما حتی در کشورهای توسعه‌­یافته مانند ایالات متحده، اقتصاد غیررسمی نقش بزرگی ایفا می‌­کند. در اینجا سازمان بین‌المللی کار تخمین می‌­زند که حداقل ۳۰ میلیون شغل وجود دارد که متکی به بازار غیررسمی است. این به معنای این است که تعداد زیادی شغل توسط CBDCها تهدید می­‌شود. اقتصاد غیررسمی شامل موارد بی‌ضرری مانند پرداخت پول به همسایه برای تعمیر سقف خانه یا پرداخت پول به یک نوجوان برای نگهداری از حیاط شما است.

بسیاری از فعالیت‌هایی که همه ما در آن شرکت می‌کنیم قسمتی از اقتصاد غیررسمی و کارآمد هستند. آنها زندگی را آسان‌تر می­‌کنند، بر بوروکراسی بی­‌فایده (زیان­‌ده) غلبه کرده و موجب صرفه­‌جویی در هزینه­‌ها می‌شوند. دولت این را دوست ندارد زیرا نمی­‌تواند از آن درآمد مالیاتی کسب کند. داشتن دفتر کل دولتی که هر معامله را ردیابی می­‌کند، انجام هر کاری در اقتصاد غیررسمی را تقریباً غیرممکن کرده و بخش عظیمی از ۳۰میلیون شغل را از بین می­‌برد.  CBDC راه را برای یک جامعهٔ بدون پول نقد هموار می‌­کند، که بسیار به نفع دولت است. بنابراین، این می­‌تواند پایان بازارهای غیررسمی باشد، که اغلب با توجه به وضعیت نظارتی در حال گسترش، پناهگاه امنی برای بسیاری از مردم هستند.

بانک­‌های مرکزی و سیاست­‌های مالی

مسلماً پاندمی باعث شده است که بانک‌های مرکزی تقریباً هماهنگ با سیاست‌های مالی باشند. دولت‌ها اقتصاد را مانند قبل «تحریک[۳]» می‌کنند. البته، آنها با انجام این کار کسری‌های زیادی را به وجود می‌­آورند. به دلیل کاهش نرخ بهره، بازده اوراق قرضه از نظر تاریخی پایین بوده و تقاضا برای اوراق قرضه پایین است. به طور معمول چه اتفاقی می­‌اُفتد؟ دولت­‌ها به این اندازه بدهی صادر نمی­ کنند. اما با وجود تقاضای نامحدودی که با فشار یک دکمه در فدرال رزرو ساخته می­‌شود دیگر دولت لازم نیست نگران باشد. فدرال رزرو عمدتاً تمام بدهی‌­های جدید و سپس بخشی از آن را در بازارهای ثانویه خریداری می­‌کند. این پولی­‌سازی غیرمستقیم بدهی دولت است.

اکنون، CBDCها می­‌توانند به‌طور کامل سیاست مالی را کنار بگذارند. بانک‌های مرکزی می‌توانند فوراً پول نقد تولید کنند و آن را در اختیار شرکت‌های کوچک و متوسط ​​قرار دهند. افرادی که پس‌­انداز بالاتری دارند نسبت به کسانی که پس‌­انداز نمی‌­کنند می‌­توانند نرخ بهره بیشتری دریافت کنند. محرک­‌های مالی و رویکرد نرخ بهره در زمان‌های متفاوت،فقط زمانی امکان‌پذیر است که دولت تمام داده‌­های مالی شما را در اختیار داشته باشد. دولت‌­ها استدلال خواهند کرد که این بسیار سودمند است. بااین‌حال این موارد منجر به خطر دستکاری، سوءمدیریت اقتصادی و  حتی تبدیل سریع‌تر بدهی‌های دولت به پول شده، که در نهایت باعث کاهش ارزش پول و در نهایت کاهش قدرت خرید می­‌شود.

دلایل زیادی برای نگرانی در مورد CBDC ها وجود دارد، اما امیدوارم این مقاله شما را تشویق کند تا در مورد تأثیرات این فناوری و جایگاه آن برای شما و آینده خود فکر کنید.

 

منبع: انستیتو میزس

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی‌نوشت:

* Wolf Von Laer

**Central Bank Digital Currency

 

[۱] Proof of Work

[۲] Social credit scoring system

[۳] Stimulate

اشتراك گذاری نوشته